Olejki eteryczne dōTERRA stosuję już od ponad dwóch lat i odnosiłam wrażenie, że większość zapachów znam. Do momentu, gdy usiadłam obok mojej koleżanki Pauliny i aż podskoczyłam. Co tak bosko pachnie? – zawołałam zdumiona. Vetiver – uśmiechnęła się Paulina, wyjęła buteleczkę i dała mi kropelkę olejku. Gdy roztarłam ją w dłoniach, zamknęłam oczy i zaczęłam wdychać, od razu wiedziałam że to mój zapach. Podobnie jak Paczula, Kadzidło czy Sandałowiec – ciężkie, ziemiste, korzenne i zarazem drzewne, bardzo intensywne zapachy kojarzące mi się z Azją, po której wiele razy podróżowałam. Te chwile zachwytu i absolutnej wolności gdy przemierzałam z plecakiem Tajlandię, Kambodżę, Laos czy Nepal, gdy każdy dzień był niespodzianką, miały właśnie ten zapach… zapach Wetywerii. Wspomnienia budzą się pod wpływem zapachów. Poczucie szczęścia, braku przywiązania i pewności jak piękny i różnorodny jest świat – to moje wspomnienia związane z zapachem tego olejku. Tak symboliczny jest dla mnie Vetiver.

Nazwa Vetiver pochodzi z języka tamilskiego. Mianem tym określa się gatunek trawy z rodziny wiechlinowatych, w Polsce zwany Wetywerią Pachnącą (łac. Vetiveria zizanioides). W naturze występuje ona przede wszystkim w Indiach, Indonezji i na Cejlonie. Obecnie jej plantacje znaleźć można także na Haiti, skąd pochodzi około 80% olejku. Korzenie trawy Wetywerii, które są źródłem olejku mają wyjątkową zdolność do wzrostu w dół, nawet do 4 metrów, tworząc grubą plątaninę w ziemi. Głównymi składnikami chemicznymi tego olejku są seskwiterpeny, które należą do grupy alkoholi. Te substancje chemiczne mają właściwości uziemiające i sprawiają, że olejek Vetiver pomaga uspokoić i uśmierzyć emocje. Jego zapach podobny jest do Paczuli lecz z delikatną nutą cytryny. Cudowną cechą Wetywerii jest jej dymność, która popadać może wręcz w klimaty skórzano-kadzidlane.

Jak można stosować olejek Wetiwerowy?

  • Kiedy doświadczasz niepokoju, lęku lub stresu, używaj aromatycznie lub miejscowo. Wkrop 2-3 krople do dyfuzora lub nałóż na nadgarstki i podeszwy stóp.
  • Aby wspomóc spokojny sen i relaks, wetrzyj olejek w stopy. Dodaj 2-3 krople do dyfuzora razem z olejkiem lawendowym przed snem.
  • Masaż olejkiem Wetiwerowym jest idealny po długim, męczącym dniu. Nałóż na stopy kilka kropli i powoli je wmasuj. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, napełnij wannę ciepłą wodą i dodaj kilka kropli do kąpieli.
  • Aby wspomóc odporność i wzmocnić organizm przed sezonowymi infekcjami, dodaj jedną lub dwie krople olejku do herbaty lub ciepłego napoju. Możesz też umieścić kilka kropli olejku w kapsułce dōTERRA Veggie Capsule i użyć wewnętrznie.
  • Olejek Wetiwerowy stosowany na skórę działa tonizująco. Regeneruje, zapobiega powstawaniu zmarszczek i rozstępów w trakcie ciąży. Spowalnia procesy starzenia i działa przeciwbakteryjnie, czyli jest korzystny dla cery tłustej i przetłuszczającej się. Dodaj kilka kropli do swojego kremu lub balsamu i nałóż na skórę.
  • Wetyweria to dziś jeden z najpopularniejszych składników perfum. Odnaleźć ją można między innymi w takich kompozycjach jak kultowe No.5 od Chanel, YSL – Opium czy Hermès – Caléche. Wlej olejek do buteleczki rollon i używaj jako perfum. Możesz też skropić szal lub kołnierz płaszcza. Nie przesadź z ilością, ponieważ jest bardzo intensywny i powszechnie uznaje się go za afrodyzjak 😉

Obejrzyj krótki filmik o tym jak pozyskiwany jest na Haiti olejek Vetiver dōTERRA – Co-Impact Sourcing Vetiver

Możliwa wrażliwość skóry. Trzymać poza zasięgiem dzieci. Jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią lub jesteś pod opieką lekarza, skonsultuj się z lekarzem. Unikaj kontaktu z oczami, uszami wewnętrznymi i wrażliwymi obszarami.