Medycyna roślin

Olejki eteryczne

Olejki to lotne, aromatyczne związki występujące w nasionach, korze, łodygach, korzeniach, kwiatach i innych częściach roślin. Obecnie znamy około 2000 roślin olejkodajnych, występujących na całym świecie.
Te mocno skoncentrowane wyciągi z roślin działają nawet do 70 razy silniej niż zioła. Są bardzo skuteczne, a efekt ich działania można poczuć po kilku sekundach.
Z olejków eterycznych korzystano już 5000 lat temu. Były znane w starożytnym Egipcie i w Indiach. Używano ich do przygotowywania posiłków, zabiegów kosmetycznych oraz w celach wspierania zdrowia.
Olejki eteryczne pozyskuje się poprzez destylację z użyciem pary wodnej oraz tłoczenie na zimno ze skórek cytrusów.

Dlaczego dōTERRA

Olejki powinny być pozyskiwane tam, gdzie naturalnie występują, ponieważ gleba, nasłonecznienie i pory roku mają wpływ na jakość i moc olejku.
dōTERRA wybrała system sprzedaży, który skraca łańcuch pośredników, wspiera małych producentów i rodzinne firmy przy produkcji olejków. 98% produkcji dōTERRA ma na wyłączność, a inicjatywa ta nazywa się Co-Impact Sourcing. Dzięki niej firma kontroluje cały proces produkcji.
Olejki są pozyskiwane w 47 krajach i często są to biedne kraje Trzeciego Świata. Dzięki inicjatywie Co-Impact Sourcing rodziny, które pracują przy pozyskiwaniu olejków mają zapewnione godziwe warunki pracy, wypłaty na czas, a ich rodzinne fabryki są doinwestowane poprzez nowe suszarnie, destylarnie i magazyny.
dōTERRA buduje też szkoły dla dzieci, których rodzice pracują przy pozyskiwaniu olejków. To co mnie szczególnie ujęło, może dlatego, że jestem mamą dwóch córek, to szkoła w Somalii, gdzie produkuje się olejek z żywicy kadzidłowca. W Somalii dziewczynki nie są objęte powszechnym nauczaniem. Natomiast w szkole wybudowanej przez dōTERRĘ uczą się też dziewczynki.
dōTERRA założyła fundację Healing Hands, w ramach której współpracuje z innymi organizacjami non-profit.
Jedną z organizacji, która skutecznie rozprawia się z handlarzami dzieci i prowadzi ich kompleksową rehabilitację jest fundacja Underground Railroad, którą finansowo wspiera dōTERRA. W ciągu ostatnich 4 lat Podziemna Kolej uwolniła i rehabilituje 1200 dzieci. Niektóre z nich to jeszcze niemowlęta. Fundacja pomogła schwytać i aresztować 450 handlarzy ludźmi.
Ten społeczny i etyczny wymiar firmy jest dla mnie bardzo ważny. Można powiedzieć, że za buteleczką olejku kryje się dużo, dużo więcej niż tylko olejek.

Jakość dōTERRA

Dlaczego jakość olejków jest tak ważna, zwłaszcza w sytuacji, gdy stosujemy olejki wewnętrznie? Jedna kropla 100% olejku to miliony cząsteczek. Po kilku minutach cząsteczki olejku krążą w naszym krwioobiegu i przedostają się do komórek.
Na świecie nie funkcjonuje jeden ogólny standard jakości dla olejków eterycznych ani żadna oficjalna jednostka certyfikująca. Dlatego firma dōTERRA stworzyła własny, niezwykle rygorystyczny standard kontroli jakości CPTG (Certified Pure Tested Grade), polegający na poddaniu każdej partii olejków eterycznych szeregowi analiz laboratoryjnych. Jego celem jest zagwarantowanie czystości i skuteczności olejków.
Standard CPTG czyli Certyfikowany Testowany Stopień Czystości gwarantuje kontrolę olejku od momentu sadzenia ziarenka w ziemi do zamknięcia go w buteleczce i dostarczenia do naszego domu. Olejek po drodze przechodzi liczne badania. Poniżej wymieniam niektóre z nich:

  • Ocena organoleptyczna (sensoryczna) – smak, zapach, kolor.
  • Chromatografia gazowa, czyli badanie pod kątem składu chemicznego.
  • Spektrometria mas określającą dodatkowo ilość poszczególnych składników chemicznych i ich proporcje, co rzutuje na siłę działania olejku.
  • Chromatografia chiralna w celu wykluczenia obecności elementów syntetycznych.
  • Analiza izotopowa w celu wykluczenia zafałszowań w postaci domieszek.
  • Badanie mikrobiologiczne pod kątem ewentualnej obecności drobnoustrojów (wirusów, bakterii, grzybów, pleśni).
  • Badanie na obecność metali ciężkich i pestycydów.

Jaki jest cel tak licznej ilości badań?
Badania te gwarantują, że uzyskany olejek jest w 100% czysty i naturalny, bezpieczny w stosowaniu i skuteczny w terapii. Dzięki CPTG chronimy składniki chemiczne roślin, czyli ich naturalny profil biochemiczny.

Olejki eteryczne można stosować na trzy sposoby:

Aromaterapia

Inhalację olejkami można wykonać przy pomocy dyfuzora, wdychać z dłoni lub z buteleczki. Jest to najbezpieczniejszy i najczęściej wykorzystywany sposób. Przed snem możemy skropić poduszkę kilkoma kroplami odpowiedniego olejku. Terapię zapachem można przeprowadzić też wkrapiając odrobinę olejku do naczynia z ciepłą wodą lub na chusteczkę, którą przykłada się do nosa. Nie używamy kominków, które podgrzewają olejki. Po podgrzaniu do 40 stopni olejek zmienia swój skład chemiczny i nie ma już takiej mocy.

Miejscowo na skórę

Drugim skutecznym sposobem stosowania olejków jest nakładanie ich na skórę. Cząsteczki olejku błyskawicznie dostają się do krwiobiegu przez pory skóry. Najczęściej olejkami naciera się dłonie, podeszwy stóp, małżowiny uszne i okolice karku, ale równie dobrze można użyć ich do masażu całego ciała.
Działanie niektórych olejków może być bardzo silne i wiele z nich podrażnia skórę, dlatego przed użyciem olejku eterycznego trzeba go rozcieńczyć olejem bazowym. Najczęściej jest to któryś z olejów roślinnych, np. kokosowy, migdałowy lub oliwa z oliwek.
Olejki z cytrusów są fototoksyczne. Nie smarujemy skóry takim olejkiem i nie wychodzimy na słońce.

Doustnie

Informacja o dopuszczeniu do użytku wewnętrznego jest umieszczona na karcie produktu. W Stanach Zjednoczonych jest to napis „for internal use”, w Europie  – „for food flavoring”. W zależności od dolegliwości kroplę olejku można zakropić pod język, można płukać usta wodą z odrobiną olejku lub połknąć kilka kropli w kapsułce. Jeśli chcemy przeprowadzić kurację z olejkami eterycznymi, powinniśmy zasięgnąć opinii wykwalifikowanego aromaterapeuty, lekarza lub dietetyka.

Bezpieczeństwo najważniejsze

Olejki to bardzo silne substancje. Przy stosowaniu ich u kobiet ciężarnych, dzieci i alergików należy zachować ostrożność. Zawsze warto rozcieńczać olejki eteryczne w oleju bazowym, bez względu na to czy stosujemy je zewnętrznie czy w kapsułce w celu użycia wewnętrznego. Ogólna zasada stosowania olejków eterycznych brzmi: MNIEJ ZNACZY LEPIEJ.
Na rynku jest bardzo dużo produktów o mylących nazwach takich jak „olejek zapachowy” czy „kompozycja zapachowa”, które mogą mieć w składzie syntetyczne składniki (np. pochodne ropy naftowej) i różne niesprzyjające zdrowiu dodatki. Takie „olejki zapachowe” kupowane po niskich cenach z punktu widzenia aromaterapii są nieprzydatne, a nawet mogą być szkodliwe.
Do produkcji jednej buteleczki o pojemności 15 ml olejku dōTERRA potrzeba około 8 kg lawendy, 400 liści mięty i 45 cytryn. Do pozyskania 1 kg olejku różanego potrzebujemy pół tony płatków róży! Przyglądając się całemu procesowi produkcji i analiz laboratoryjnych (CPTG) zrozumiałym staje się fakt, że olejek eteryczny nie może być tani.
Aby mieć pewność, że mamy do czynienia z prawdziwym olejkiem eterycznym zawierającym tylko naturalne składniki bezpośrednio destylowane z roślin – musimy wczytać się w etykietę, na której powinna znaleźć się botaniczna nazwa rośliny po łacinie (np. Lavandula angustifolia). Warto sprawdzić firmę od której nabywamy olejek, gdzie olejek jest pozyskiwany i czy ma za sobą chociaż podstawowe badanie chromatografii gazowej.

Lekcje o olejkach

Intro dōTERRA

Czym jest olejek…